Anti-Stress Bolde
Til håndtræning, terapi, genoptræning og afspænding
Hos PROcare finder du et udvalg af professionelle anti-stress bolde, som er udviklet til effektiv håndtræning, fingertræning, genoptræning, terapi og afspænding. De bløde og behagelige bolde fra TOGU er ideelle til både sundhedssektoren, arbejdspladser, institutioner og private brugere, der ønsker at styrke håndens muskler, forbedre grebsstyrken eller reducere spændinger i hænder og fingre.
De ergonomiske anti-stress bolde er fremstillet i blødt opskummet materiale, som giver en jævn og behagelig trykfordeling i hele håndfladen. Ved regelmæssig brug kan boldene bidrage til at styrke hånd- og fingermuskulaturen, forbedre fingerfærdigheden og understøtte rehabilitering efter skader eller operationer. Derfor anvendes de ofte af fysioterapeuter, ergoterapeuter og håndterapeuter som en del af målrettede træningsforløb.
Sortimentet omfatter både TOGU Anti-Stress bolde enkeltvis og økonomiske pakkeløsninger med flere bolde, hvilket gør dem velegnede til klinikker, genoptræningscentre, undervisningsmiljøer og virksomheder. Boldene er udstyret med en praktisk nåleventil, så lufttrykket kan justeres efter brugerens behov. Dermed kan modstanden tilpasses individuelt, hvilket gør træningen mere effektiv og komfortabel.
Udover træning anvendes anti-stress bolde ofte til afspænding og stresshåndtering. Den rytmiske bevægelse ved at klemme bolden kan hjælpe med at reducere spændinger og skabe øget koncentration i løbet af arbejdsdagen. Derfor er boldene populære blandt både kontormedarbejdere, studerende og personer med ensidigt gentaget arbejde.
Alle modeller er hygiejniske, lette at rengøre og fremstillet i slidstærke materialer, der tåler daglig brug. Hos PROcare finder du kvalitetsprodukter, som kombinerer træning, terapi og velvære i én enkel løsning.
- Effektiv træning af hånd- og fingermuskulatur
- Velegnet til terapi, genoptræning og stresshåndtering
- Justerbart lufttryk for individuel tilpasning
- Hygiejniske og nemme at rengøre
- Professionel kvalitet fra TOGU